czad

Tlen hiperbaryczny ratuje po zatruciu czadem

Tlenoterapia hiperbaryczna może uratować życie i zdrowie. To ważne – zwłaszcza zimą!

Robi się coraz chłodniej, a gdy temperatura spada poniżej zera, co jakiś czas pojawiają się doniesienia o ludziach znalezionych z odmrożonymi rękami czy nogami albo o rodzinach, które uległy zatruciu tlenkiem węgla (czadem), bo ogrzewały dom nieszczelnymi piecykami.

To także czas, gdy rośnie także ryzyko poparzeń w pożarach. Wielu tym osobom można pomóc, dzięki komorom hiperbarycznym! Szybkie zastosowanie terapii HBOT może uratować komuś nie tylko zdrowie, ale często także życie.

Dlaczego jak najszybsze poddanie się terapii hiperbarycznej jest takie ważne?

Tlenek węgla 200 razy lepiej wiąże się z hemoglobiną niż tlen. Krew nie ma wówczas szansy transportowania tlenu do tkanek, które stopniowo obumierają. Najmniej odporny na niedotlenienie jest mózg – bardzo szybko dochodzi do jego uszkodzenia. W normalnych warunkach trudno jest wyeliminować tlenek węgla z organizmu (trwa to wiele godzin). Zabieg w komorze hiperbarycznej znacznie skraca ten czas, a co za tym idzie, potencjalne uszkodzenia są mniejsze.

Dodatkowo tlen hiperbaryczny rozpuszcza się w osoczu i jest wraz z krwią przenoszony do wszystkich tkanek, ich dotlenienie jest więc jeszcze lepsze.

To właśnie dlatego tak ważne jest, aby ktoś, kto znajdzie osobę nieprzytomną i ma podejrzenia, że przyczyną może być zatrucie czadem, jak najszybciej powiadomił pogotowie ratunkowe i poprosił o przewiezienie do najbliższej komory hiperbarycznej.

Więcej:
https://bit.ly/2C2SVt2

About the Author :