Tlenoterapia hiperbaryczna

Tlenoterapia hiperbaryczna

to nieinwazyjna, a zarazem zaawansowana metoda leczenia różnych chorób i urazów polegająca na oddychaniu czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia. Zabieg w komorze hiperbarycznej odbywa się pod kontrolą naszych specjalistów – jest w pełni bezpieczny.

Tlenoterapia (HBOT) polega na zwiększeniu w specjalnej komorze hiperbarycznej ciśnienia, a tym samym natlenienie organizmu pacjenta. Badania naukowe dowodzą, że leczenie tlenem hiperbarycznym doprowadza do wielu pozytywnych przemian fizycznych, biochemicznych i fizjologicznych.

W normalnych warunkach w 1l surowicy krwi rozpuszczonych jest 3 ml  tlenu. Oddychanie 100-procentowym tlenem w warunkach hiperbarycznych (np. 2,5 ATA) prowadzi do wzrostu ilości tlenu aż do ok. 50 ml/l.

Ciśnienie wyższe niż atmosferyczne sprawia, że tlen przenika przez tkanki i pozbawia go barier fizjologicznych. Innymi słowy: tlen przenika tam, gdzie na co dzień nie ma szansy się przedostać i trafia np. do obszarów źle ukrwionych. Mogą to być miejsca po ciężkich kontuzjach, przeszczepach, poparzeniach, zakażeniach tkanek miękkich lub trudno gojące się rany.

Tlen w komorze hiperbarycznej przenika nie tylko do krwinek czerwonych pacjenta – jego stężenie zwiększa się też w układzie limfatycznym, płynie mózgowo-rdzeniowym oraz osoczu. W efekcie ciało pacjenta w krótkim czasie i bez wysiłku odnosi korzyści, których nie można osiągnąć żadną inną terapią.

Zabieg jest bezbolesny, polega jedynie na wdychaniu leczniczego tlenu – każdy kilkunastominutowy seans terapeutyczny w komorze hiperbarycznej przynosi uczucie rozluźnienia. Przy okazji odtruwamy organizm zmniejszając ilość toksyn w naszym ciele, efektywnie stymulujemy go do szybszej regeneracji i neutralizujemy wszelkie stany zapalne.

Co ciekawe tlen hiperbaryczny – jako naturalna i bezinwazyjna metoda profilaktyki wielu chorób cywilizacyjnych – sprawdza się też w walce z uzależnieniami. Regularne seanse w komorze hiperbarycznej sprawiają, że organizm samoistnie zaczyna odrzucać wszelkie toksyczne substancje, jak nikotyna czy narkotyki. Regularne zabiegi sprawiają więc, że nasze ciało odzyskuje nie tylko zdrowie, lecz także naturalne piękno i kondycję.

Zabieg odbywa się w specjalnie skonstruowanej komorze hiperbarycznej pod okiem wykwalifikowanej kadry, co zapobiega działaniom niepożądanym i zapewnia całkowite bezpieczeństwo pacjentów – zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Standardowo w Centrum Rehabilitacji Hiperbarycznej ATAmed zabieg trwa 45-60 minut, najczęściej odbywa się raz dziennie – całkowita ilość zabiegów dla poszczególnych pacjentów wynosi od 10 do 60 – w zależności od rozpoznanego schorzenia i zaleceń. Sesje odbywają się w komorze hiperbarycznej w ciśnieniu powyżej 1,5 ATA, dzięki czemu terapia przynosi wymierne efekty.

Przed wejściem do komory hiperbarycznej pacjenci otrzymują specjalne maski tlenowe. Mali pacjenci w komorze hiperbarycznej przebywają z opiekunem, np. mamą, tatą czy babcią. Na zewnątrz cały czas czuwa zespół specjalistów obsługujących sprzęt i monitorujących jego pracę.

Teoretycznie – aby osiągnąć najlepsze efekty – powinniśmy zaczynać od serii 10 zabiegów, zaś optymalną liczbą jest 20 sesji trwających po 1,5 godziny.

Sesje tlenoterapii hiperbarycznej dzielą się na trzy fazy.

  • Kompresja – wypełnienie komory hiperbarycznej sprężonym powietrzem do ciśnienia półtora raza większego niż atmosferyczne. Sprężeniu może towarzyszyć uczucie ciepła.
  • Właściwa terapia tlenowa, czyli pobyt pacjenta w warunkach zwiększonego ciśnienia – pacjenci w tej fazie oddychają czystym, 100-procentowym tlenem (w normalnych warunkach w powietrzu jest zalewie 21 proc. tlenu i 78 proc. azotu), dostarczanym przez specjalną maskę. Zabieg jest przyjemny i odprężający, wewnątrz komory można czytać książki i prasę czy słuchać muzyki.
  • Dekompresja – zmniejszanie ciśnienia w komorze do poziomu ciśnienia atmosferycznego. Fazie rozprężenia może towarzyszyć uczucie delikatnego chłodu
Uwaga! Zarówno kompresja, jak i dekompresja odbywa się stopniowo – aby nasi pacjenci nie czuli dyskomfortu w czasie sesji.

Terapia hiperbaryczna jest nieinwazyjną i skuteczną metodą leczenia wielu dolegliwości – na dodatek nie wymaga wielu przygotowań. Przed zabiegiem zaleca się spożyć lekki posiłek (najlepiej 2-3 godziny przed).

W dniu zabiegu nie zaleca się spożywać alkoholu, należy też unikać napojów gazowanych. Sugeruje się też, aby osoby palące wstrzymały się z paleniem minimum 3-4 godziny przed rozpoczęciem sesji.

Tuż przed samym rozpoczęciem zabiegu pacjent korzysta z toalety, zdejmuje zegarek i biżuterię oraz przebiera się w bawełniany strój.

Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) – stosowana właściwie i pod nadzorem wykwalifikowanej kadry – jest procesem bardzo ubogim w ryzyko powikłań. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do zabiegu, o których warto pamiętać:

  • nieleczona odma;
  • ostre schorzenia uszu;
  • padaczka;
  • stosowanie niektórych leków, głównie cytostatyków (Doksorubicyna, Bleomycyna, Cisplatinum); inne leki: Mafenide acetale;
  • ciąża;
  • zapalenie nerwu wzrokowego;
  • rozrusznik serca;
  • choroby płuc (np. rozedma) z retencją dwutlenku węgla;
  • stany gorączkowe;
  • infekcje wirusowe;
  • wrodzona sferocytoza;
komora pacjent
Zapisz się na zabieg

    captcha

    Terapia hiperbaryczna to terapia, która daje świetne rezultaty w wielu przypadkach medycznych – od leczenia trudno gojących się ran, zespołu stopy cukrzycowej, zaburzenia potencji, migreny, grzybicy, przewlekłego zmęczenia, niepłodności, przez udary mózgowe, reumatyzm, boreliozę, autyzm, ADHD, aż po zatory gazowe, martwicę kości, zatrucie tlenkiem węgla czy nagłą głuchotę.

    Po więcej informacji zapraszamy do działu Zastosowanie – w czym pomaga Tlenoterapia Hiperbaryczna?