Udar mózgu

Udar mózgu

Zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej pomagają w odzyskiwaniu funkcji neurologicznych u pacjentów po przebytym udarze mózgu. Dzięki regularnym sesjom poprawia się metabolizm komórkowy i mikrokrążenie. Ponadto zwiększona podaż tlenu stymuluje angiogenezę i neurogenezę, redukując przy tym stany zapalne i pobudzając do życia uśpione rejony i komórki mózgu.

W wyniku regularnych sesji następuje poprawa funkcji nerwowych i psychicznych oraz motorki i koordynacji, czego dowiodły badania naukowe. Jednym z nich był eksperyment Efratiego – z udziałem 74 pacjentów, którzy doznali udaru mózgu na 6-36 miesięcy przed badaniem. Efrati i jego współpracownicy podzielili pacjentów na dwie grupy i w przypadku jednej z nich zastosowali 40 sesji tlenoterapii (każda sesja po 90 minut, 5 dni w tygodniu).

Okazało się, że funkcje neurologiczne pacjentów z grupy wspieranej tlenoterapią hiperbaryczną uległy znacznej poprawie. Wielu z nich lepiej posługiwało się mową, paraliż ustępował, poprawiało się ogólne samopoczucie i jakość życia. W drugiej grupie pacjentów – nie poddawanych tlenoterapii – takich zmian nie odnotowano.