Autyzm

Autyzm

autyzm

Dzięki zastosowaniu terapii hiperbarycznej uśpione komórki mózgowe zostają pobudzone do pracy. Liczne badania kliniczne prowadzone w Stanach Zjednoczonych na temat wpływu terapii hiperbarycznej na dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem, jednoznacznie stwierdzają poprawę stanu zdrowia pacjentów. Zabieg w komorze hiperbarycznej m.in. poprawia koncentrację i zdolności poznawcze, polepsza kontakt wzrokowy, obniża poziom stresu i poprawia jakość snu.

Dlaczego się tak dzieje? Część naukowców uważa, że zabieg w komorze pozwala zmniejszyć stan zapalny i poprawia dotlenienie tkanek mózgu, gdyż hiperbaria (czyli nadciśnienie) zwiększa rozpuszczalność tlenu w osoczu krwi.

Skuteczność HBOT w leczeniu autyzmu jednoznacznie potwierdza m.in. amerykańskie badanie kliniczne (podwójnie ślepa próba) z roku 2009, przeprowadzone pod okiem dr Dana Rossignola z International Child Development Resource Centre na Florydzie. W badaniu wzięło udział 62 dzieci z autyzmem w wieku od 2 do 7 lat. Jak się okazało – już po 40 godzinach terapii tlenem – u małych pacjentów stwierdzono nie tylko poprawę możliwości utrzymania kontaktu wzrokowego i samokontroli, lecz także poprawę interakcji z otoczeniem.

Co ważne – do badań dzieci dotkniętych autyzmem naukowcy podeszli bardzo ostrożnie, stosując ciśnienie niewiele większe od atmosferycznego (1,3 ATM) – w przypadku większych ciśnień efekty są jeszcze lepsze. Mimo ostrożnego podejścia – poprawę odnotowano aż u 80 proc. małych pacjentów, zaś stan 30 proc. polepszył się bardzo znacząco. Dr Dan Rossignol przyznał wówczas, że co prawda nie możemy mówić o wyleczeniu z autyzmu, ale ta metoda z pewnością może poprawić jakość życia autystycznych dzieci i poprawić niektóre elementy ich zachowania. W ATAmed dysponujemy komorami hiperbarycznymi o bardzo dużej rozpiętości ciśnień – parametry pracy komór dobieramy więc do indywidualnych potrzeb, tak aby już podczas pierwszych sesji uzyskać jak najlepsze efekty.